24 maja 2024r. klasa 7 i 8 wraz z opiekunami była na wycieczce w Krynicy Zdrój. Pierwszym punktem naszej wyprawy był wyjazd kolejką na Górę Parkową. Tam podziwialiśmy piękne widoki, niektórzy kupowali pamiątki i robili zdjęcia, następnie udaliśmy się do „źródełka miłości”, gdzie niektórzy pozostawili nadzieje na odnalezienie bratniej duszy. Kolejny punkt naszej wycieczki to wizyta w pijalni wód, gdzie mogliśmy chwilę odpocząć, napić się wody z uzdrowiska. Na koniec odwiedziliśmy muzeum Nikifora, malarza, który tworzył proste obrazy, nie potrafił czytać, ani pisać, a mimo to jego obrazy są znane i chętnie oglądane.
Pogoda dopisała, a na koniec mieliśmy „ucztę” w znanej restauracji popularnej wśród młodzieży Wycieczka była bardzo udana, mimo, że dla klasy 8 był to ostatni wspólny wyjazd, to w pamięci pozostaną miłe wspomnienia.
oprac.: K.Obajtek
-
26 kwietnia klasy I- III miały przyjemność uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu. Nasi podopieczni zostali zaproszeni na przedstawienie do Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Myślenicach. Nasi uczniowie z niemałym zaciekawieniem śledzili przygodę głównej bohaterki, która przeniosła się do podwodnego świata i poznała jego mieszkańców jak również problemy, z którymi się zmagają. Przewodnikami po głębinach morza byli: "młoda" jak na żółwi wiek Żółwica oraz roztargniony Krab poszukujący miłości. Przedstawienie wywołało nie jedną salwę śmiechu na sali, piosenki oraz zagadki angażowały dzieciaki do aktywnego uczestnictwa we wspólnej zabawie.
Następnie, korzystając z piękniej pogody, oraz stosując się do rady głównej bohaterki przedstawienia nie daliśmy się uwięzić w sieci i ruszyliśmy na Zarabie, gdzie nasi uczniowie mieli okazję pospacerować po miejskim parku, podziwiać rosnące tam drzewa oraz zamieszkujące go zwierzęta, jak również skorzystać z niektórych znajdujących się tam atrakcji.
Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych, a potwierdzeniem mogą być zadowolone buzie naszych dzieciaków.
kierownik wycieczki: mgr Emilia Niewidok
opiekunowie: mgr Anna Kowalczyk, mgr Justyna Bednarska, mgr Anna Kucharzak
oprac.: A. Kucharzak
-
„„Alicja w Krainie Czarów” i „ Zemsta” w musicalowej odsłonie Teatru Muzycznego Forte z Wrocławia na scenie Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu
10 kwietnia 2024 r. odbyła się wycieczka klas IV, V, VI, VII i VIII do Myślenic na dwa przedstawienia teatralne przeznaczone dla dwóch grup wiekowych.
Klasy IV i V miały przyjemność obejrzeć musical pt. „ Alicja w Krainie Czarów”, który powstał na podstawie książki Lewisa Carrolla.
Klasy VI, VII i VIII zapoznały się z kolejną interpretacją „ Zemsty” Aleksandra Fredry.
Obydwa spektakle wszystkim uczniom przypadły do gustu. Były to imponujące widowiska z elementami dobrego humoru, piękną muzyką oraz unikatowymi kostiumami teatralnymi.
Musical „Zemsta” oceniam bardzo wysoko. Ukazane sytuacje, mimo że pochodzą z XIX wieku, są dzisiaj nadal aktualne, a morał wypływający z utworu powinien być pouczający również dla ludzi z XXI wieku. Uważam, że przedstawienie zmusza do przemyśleń nad wartościami, które są w nim ukazane.
/ Julia Ślósarz, klasa 7, Recenzja musicalu „ Zemsta”/
Opiekunowie: mgr Barbara Jugowiec, mgr Katarzyna Obajtek, mgr Małgorzata Leszczyńska, mgr Teresa Romanowska, mgr Aneta Pitak
Oprac.: Z. Trzupek
-
22 marca 2024 r. odbyła się wycieczka klas VI, VII i VIII do Krakowa i Tyńca.
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu jest najstarszym istniejącym klasztorem w Polsce o prawie tysiącletniej historii. Zostało założone przez księcia Kazimierza Odnowiciela w 1044 r. Mieliśmy okazję zapoznać się z historią tego wyjątkowego miejsca w trakcie zwiedzania Muzeum Opactwa z Panią przewodnik. Po historycznym spacerze wewnątrz i wokół klasztoru, w pobliskim sklepiku zakupiliśmy pamiątki i specjały benedyktyńskie, po czym wróciliśmy do autokaru i z Tyńca wyruszyliśmy do Krakowa, do Teatru Groteska, w którym obejrzeliśmy spektakl pt. „Balladyna” w reżyserii Bogdana Cioska.
„Balladyna” to spektakl teatralny, którego premiera w Teatrze Groteska odbyła się 19 lat temu, w 2005 roku. Aktorzy występujący w przedstawieniu to: Maja Spychaj-Kubacka, Bartłomiej Olszewski i Włodzimierz Jasiński.
Wycieczka na spektakl bardzo mi się podobała. Myślę, że uczestnictwo w spektaklu odgrywanym przez lalki to naprawdę niepowtarzalne doświadczenie. Niesamowita była dla mnie również zwinność, z jaką aktorzy obchodzili się z lalkami. Nie mogłam napatrzeć się na to, jak aktorzy świetnie radzili sobie z modulacją głosu, a także operowaniem ciałem lalki w taki sposób, że mogłoby się zapomnieć, że to lalka (…) Po skończonym spektaklu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wywiadzie z jednym z aktorów-Włodzimierzem Jasińskim. Ta prelekcja była dla mnie niezwykle interesująca. Pan Włodzimierz wyjaśnił nam wiele kwestii związanych animacją lalek teatralnych, z procesem ich tworzenia w teatrze (…) W mojej opinii przedstawienie „Balladyna” było niezapomnianym przeżyciem. Zachęcam każdego do obejrzenia tego spektaklu i poszerzenia swojej wiedzy na temat lalek teatralnych.
/ Julia Gołębiowska, klasa 7, Recenzja spektaklu „ Balladyna”/
Jest nam bardzo miło, że osobą zaproszoną przez Pana Włodzimierza Jasińskiego do współpracy na scenie, w trakcie prelekcji po spektaklu, okazał się nasz kolega-Kacper Skwarczek z klasy VI.
Opiekunowie wycieczki: mgr Halina Paszcz, mgr Małgorzata Leszczyńska
Kierownik wycieczki: mgr Zofia Trzupek
orac.: Z. Trzupek
-
Wycieczka klasy VI na Wzgórze Wawelskie do Krakowa
24 listopada 2023 r. odbyła się wycieczka klasy szóstej na Wawel -siedzibę królów Polski. W programie wycieczki znalazły się takie atrakcje jak: zwiedzanie wystawy „Obraz Złotego Wieku”, przejście do Katedry Wawelskiej, odwiedzenie Grobów Królewskich, Dzwonu Zygmunta oraz Muzeum Katedralnego.
Pobyt na Wzgórzu Wawelskim okazał się niesamowitą lekcją historii dla wszystkich uczniów i nie tylko. Naszym przewodnikiem była Pani Bożena Adamska, która w bardzo ciekawy sposób przedstawiła nam historię tych wyjątkowych miejsc. Po zakończonym zwiedzaniu Wawelu, Drogą Królewską, udaliśmy się do Bazyliki Mariackiej, by zobaczyć słynne arcydzieło sztuki gotyckiej w Polsce, czyli Ołtarz Wita Stwosza.
W tym dniu nie zabrakło również czasu na wspólne rozmowy, okazją do których okazał się pobyt w ulubionej restauracji – McDonald's, tym razem na ul. Floriańskiej w Krakowie.
Wycieczka na Wawel okazała się dla nas wszystkich wspaniałym doświadczeniem. Na Wawel jeszcze wrócimy!!!
Opiekunowie wycieczki: mgr Małgorzata Leszczyńska, mgr Angelika Woś
Kierownik wycieczki: mgr Zofia Trzupek
oprac.: Z. Trzupek
-
W piątek -27 października 2023 r. klasy VII i VIII , w ramach edukacji teatralnej, udały się na wycieczkę do Tarnowa, do Teatru im. Ludwika Solskiego. Tym razem mieliśmy okazję zobaczyć jedną z najbardziej zabawnych komedii Aleksandra Fredry, w reżyserii Wojciecha Malajkata.
Spektakl pt. „Śluby panieńskie” wszystkim uczestnikom wyjazdu przypadł do gustu. Jest to zabawna i wciąż aktualna opowieść o odwiecznej wojnie płci, w której wszystkie chwyty są dozwolone. To już nasze drugie spotkanie z teatrem tarnowskim. Cieszymy się bardzo ,że mogliśmy po raz kolejny odwiedzić polską „ Stolicę Komedii”, czyli Tarnów, w którym od lat, co roku odbywa się przegląd sztuk komediowych pn. Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA.
Spektakl, który mieliśmy okazje obejrzeć został laureatem Nagrody Publiczności podczas XXII Festiwalu Komedii TALIA 2018 !
Po obejrzeniu sztuki i wykonaniu pamiątkowych zdjęć udaliśmy się na Plac Katedralny w Tarnowie. Tam czekał na nas przewodnik, który oprowadził nas po tarnowskim Rynku oraz Bazylice katedralnej - najbardziej reprezentacyjnym zabytku Tarnowa. W świątyni zobaczyliśmy monumentalne renesansowe nagrobki rodu Tarnowskich, które uchodzą za jedne z najwybitniejszych polskich dzieł sztuki. Dr Krzysztof Moskal-nasz przewodnik po Tarnowie pokazał nam także najstarsze w Polsce Muzeum Diecezjalne, którego siedziba znajduje się tuz przy Katedrze.
Nasz spacer po Tarnowie przerwał deszcz, dlatego do Tarnowa jeszcze wrócimy….., by nie tylko zobaczyć kolejny spektakl w teatrze , ale przede wszystkim dokończyć zwiedzanie tych niezwykle urokliwych miejsc.
Po powrocie do autokaru, udaliśmy się do naszej ulubionej restauracji J
Kierownik wycieczki: mgr Zofia Trzupek
Opiekunowie wycieczki: mgr Halina Paszcz, mgr Katarzyna Obajtek
oprac.: Z. Trzupek
-
W dniu 7 listopada 2023 r. najstarsze klasy z naszej szkoły ( VII i VIII) udały się do Oświęcimia, gdzie znajduje się były nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Czas listopadowej zadumy nad przemijaniem i kruchością ludzkiego życia mieliśmy okazję przeżyć w miejscu szczególnym. Tutaj, w czasie II wojny światowej, życie straciło ok. 1,5 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. W ciszy i skupieniu zwiedzaliśmy to miejsce.
Widzieliśmy bloki, w których przetrzymywano więźniów, ich baraki, celę ojca Maksymiliana Kolbego, miejsca egzekucji ludzi, rzeczowe pamiątki po zmarłych w postaci ubranek i bucików dziecięcych, walizek, butów, fotografii ofiar i wiele innych eksponatów oraz miejsc, które wywarły na nas ogromne wrażenie.
Aby oddać cześć wszystkim zmarłym, uczniowie naszej szkoły zapalili znicze pod symboliczną Ścianą Śmierci w Auschwitz oraz pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu w Birkenau.
Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się na posiłek, a potem w drogę powrotną do Węglówki.
Kierownik wycieczki: mgr Barbara Jugowiec
Opiekunowie: mgr Katarzyna Obajtek, mgr Konrad Okniński, mgr Zofia Trzupek
oprac: mgr Zofia Trzupek
-
W dniu 6 października br. uczniowie klasy 6 zwiedzili zamek królewski w Dobczycach, zbudowany w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Aż trudno uwierzyć, że w czasach pierwotnej świetności budowla ta przypominała renesansowy zamek wawelski z czworokątnym, renesansowym dziedzińcem i krużgankami.
Zamieszkiwali go i kształcili się tutaj synowie królów: m.in. Kazimierz Jagiellończyk, późniejszy święty, jak również synowie Zygmunta Starego. Na zamku częstym bywalcem był król Władysław Jagiełło z małżonką, królową Jadwigą, również dzisiaj świętą. Wzmianki o zamku i wydarzeniach z nim związanych znajdują się w kronikach Jana Długosza. W późniejszym okresie zaszczycił ten obiekt swoją obecnością w 1977r. ówczesny kardynał, Karol Wojtyła, święty Jan Paweł II. Dlatego jego wpis z tamtej wizyty znajduje się w księdze pamiątkowej oraz na tablicy, umieszczonej w przedsionku kaplicy. Z dziedzińca roztacza się rozległy i malowniczy widok na Zalew Dobczycki, skąd czerpie się wodę pitną m.in. dla Krakowa.
Zamek był długo w ruinie, kompletnie zburzony przez Szwedów w czasach potopu szwedzkiego w XVII w. Z kamieni, które wówczas po nim pozostały, okoliczni mieszkańcy czerpali materiał budowlany do podmurówek domów, rozbierając go kawałek po kawałku. Z kamienia zamkowego budowano nawet kościół w Dobczycach, stojący obok zamku na wzgórzu. Dopóki nie ruszyła odbudowa, pasły się tu kozy okolicznych mieszkańców, stąd nazwa Dobczyc: „Koziarów”. Pierwotnie pogardliwa, współcześnie zyskała znaczenie pozytywne, a kozy umieszczone w różnych punktach miasteczka, stanowią atrakcję turystyczną.
Dopiero w XX wieku odrestaurowano kilka pomieszczeń zamku, dzięki zaangażowaniu pana Władysława Kowalskiego. (Tablica upamiętniająca jego dzieło mieści się w jednej z sal.) Dziś budowla posiada kilka pomieszczeń ze zbiorami muzealnymi, przedsionek z kaplicą, izbę tortur oraz specjalną izbę poświęconą pamięci mieszkańców Dobczyc i okolic, m. in. ofiar pacyfikacji dwóch pobliskich nam wsi: Wiśniowej i Lipnika, a także pomordowanych w obozach zagłady, m.in. wywiezionych do Oświęcimia w okresie II. wojny światowej. Na pewno zapamiętamy informację, przekazaną przez przewodnika, że łunę z domów Lipnika i Wiśniowej, palonych w 1944r. przez hitlerowskich Niemców podczas pacyfikacji tych wsi, widać było aż do Krakowa, podczas gdy odbywał się mord na niewinnych mieszkańcach, całych rodzinach, w tym wielu dzieciach. Ich groby znajdują się na cmentarzu w Wiśniowej. Ta informacja unaoczniła i przybliżyła nam grozę tamtych dni i ogrom popełnionych wtedy zbrodni.
Nieopodal zamku znajduje się skansen, do którego można się udać po moście zwodzonym. Zawiera liczne unikatowe zbiory etnograficzne, zarówno wolno stojące, typu młynek do mielenia zboża, jak i wyposażenia dawnych chat w sprzęty i narzędzia domowego użytku, także odzież, z dawno przebrzmiałych czasów I. połowy XX wieku.
Ta wycieczka dostarczyła uczniom sporej dawki historii o najbliższej okolicy, sięgającej dość odległych czasów przeszłych, historii dotykalnej i namacalnej w tak nieodległym miejscu, bo oddalonym od naszej miejscowości zaledwie o 20 kilometrów. Bogatą wiedzę przekazywał nam w ciekawy i przystępny sposób, z pasją – niezwykły przewodnik po zamku oraz autor książki „Działalność AK w Dobczycach i okolicy” - pan Piotr Przęczek, odznaczony „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”, również przewodnik terenowy po województwie małopolskim.
Na pewno zapamiętamy ten wyjazd na długo.
oprac.: M. Leszczyńska
-
Piątek 13 października dla uczniów klas I-III był dniem pełnym wrażeń. Po porannym udziale w akademii z okazji 250 – lecia Komisji Edukacji Narodowej, najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spektaklu teatralnym w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Myślenicach, który został przygotowany przez Teatr Polski Kultura.
Aktorzy występujący w spektaklu „Piękna i Bestia” dostarczyli uczniom wielu niezwykłych wrażeń, ponieważ prócz ponadczasowego przesłania, że prawdziwe piękno nie zawsze jest widoczne na zewnątrz, pozwolili dzieciom na współudział w przedstawieniu poprzez zaangażowanie ich w poszukiwanie właściwej drogi, udzielanie rad aktorom oraz zejście do młodych widzów ze sceny.Uczniowie byli pod dużym wrażeniem zarówno samego przedstawienia, jak i umiejętności aktorskich bohaterów - dlatego wierzymy, że profilaktyczny i artystyczny charakter widowiska przyczyni się do rozwijania wrażliwości w najmłodszych mieszkańcach Węglówki.
oprac.: E.Niewidok
-
„Naród, który traci pamięć, traci sumienie”.
Zbigniew HerbertZa nami XXXIII Zlot Szlakami Walk Partyzantów na Suchej Polanie. 16 września przedstawiciele uczniów i nauczycieli naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach patriotycznych na Suchej Polanie. Corocznie organizowany zlot upamiętnia wydarzenia z 1944 roku - bitwę pod Łysiną – największe starcie zgrupowania oddziałów partyzanckich obwodu AK „Murawa” z niemieckim najeźdźcą.
Żołnierze Murawy w sierpniu 1944 roku wywalczyli „skrawek wolnej Polski” nazwany Rzeczpospolitą Raciechowicką dlatego Niemcy 12 września przystąpili do ataku. Walki toczyły się w rejonie Łysiny. Ich częścią była bitwa o most glichowski, jedna z największych bitew partyzanckich okresu II wojny światowej. Działania zakończyły się pokonaniem Niemców, którzy w odwecie spacyfikowali pobliskie wsie: Wiśniową i Lipnik, mordując ludność cywilną, w tym przede wszystkim kobiety i dzieci.
Jak co roku centralnym punktem uroczystości na Suchej Polanie była msza św. w intencji partyzantów i poległych w obronie Ojczyzny Bohaterów. Po mszy przedstawiciele organizacji i szkół złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym oddziały partyzanckie AK obwodu „Murawa”. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli również w przygotowanym przez organizatorów, ciekawym pokazie sprzętu wojskowego.
18 września z okazji 79 rocznicy pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika reprezentanci naszej szkoły z pocztem sztandarowym uczestniczyli również we mszy świętej na Cmentarzu Parafialnym w Wiśniowej oraz Apelu Pamięci przy kwaterze wojennej ofiar pacyfikacji.
Mamy nadzieję, że ta piękna lekcja patriotyzmu zostanie w pamięci naszych uczniów na długo.
źródło grafiki: pttk.myslenice.pl
-
16 listopada uczniowie klas I-III wzięli udział w wycieczce do Kopalni Soli w Wieliczce. Dobrego humoru i radości uczniów nie była w stanie zepsuć niska temperatura oraz mglista i deszczowa pogoda - ponieważ pod ziemią nie pada!
O godzinie 9:00 spotkaliśmy się z przewodnikami obok Szybu Daniłowicza, skąd po 380 stopniach zeszliśmy na I poziom kopalni. Podczas zwiedzania trasy turystycznej mieliśmy możliwość podziwiania niespotykanych na powierzchni krajobrazów: solankowych jezior i pięknych podziemnych komór (w tym niepowtarzalnej kaplicy św. Kingi). Przewodnicy pokazali nam dawne narzędzia górnicze oraz zapoznali ze stosowanymi w przeszłości metodami wydobycia i transportu soli. Sporym zaskoczeniem była dla uczniów informacja, że ostatni pracujący w kopalni koń – klacz o imieniu „Baśka”, została wywieziona na powierzchnię w 2002r.
Jak na każdej z wycieczek prócz zwiedzania był też czas na posiłek oraz zakupy pamiątek. Po niemal trzech godzinach spędzonych w kopalni (z poziomu III znajdującego się 135 m pod ziemią), windą wyjechaliśmy na powierzchnię - co też było dla dzieci niemałą atrakcją. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Węglówki i już czekamy na kolejną wycieczkę!
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec