szkola@weglowka.pl.

12 373 90 90

Niezwykła lekcja historii w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

W dniu 7 listopada 2023 r. najstarsze klasy z naszej szkoły ( VII i VIII) udały się do Oświęcimia, gdzie znajduje się były nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Czas listopadowej zadumy nad przemijaniem i kruchością ludzkiego życia mieliśmy okazję przeżyć w miejscu szczególnym. Tutaj, w czasie II wojny światowej, życie straciło ok. 1,5 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. W ciszy i skupieniu zwiedzaliśmy to miejsce.

Widzieliśmy bloki, w których przetrzymywano więźniów, ich baraki, celę ojca Maksymiliana Kolbego, miejsca egzekucji ludzi, rzeczowe pamiątki po zmarłych w postaci ubranek i bucików dziecięcych, walizek,  butów, fotografii ofiar i wiele innych eksponatów oraz miejsc, które wywarły na nas ogromne wrażenie.

Aby oddać cześć wszystkim zmarłym, uczniowie naszej szkoły zapalili znicze pod symboliczną Ścianą Śmierci w Auschwitz oraz pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu w Birkenau.

Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się na posiłek, a potem w drogę powrotną do Węglówki.

Kierownik wycieczki:  mgr Barbara Jugowiec

Opiekunowie: mgr Katarzyna Obajtek, mgr Konrad Okniński, mgr Zofia Trzupek

 oprac: mgr Zofia Trzupek