
18 czerwca uczniowie klasy V wyruszyli na ostatnią wędrówkę w tym roku szkolnym. Celem podróży było osiedle Draby gdzie wspólnymi siłami, pod czujnym okiem wychowawcy, uczniowie rozpalili ognisko. W menu tego dnia mieliśmy nie tylko kiełbaski ale również pyszne oscypki i przysmak piątaków - słodkie pieczone pianki:) Chłopcy i dziewczęta zmierzyli się także w zawodach w przeciąganiu liny...tym razem dziewczyny były nie do pokonania! W miłej atmosferze i przepięknej aurze spędziliśmy to przedpołudnie, podziwiając wspaniałe widoki, grając w gry, rozmawiając i spacerując po lesie.
oprac.: A. Kucharzak
-
W dniu 17 czerwca 2025 r. odbyła się wycieczka do Krakowa uczniów klas 1-3. Podczas wyjazdu odwiedziliśmy krakowskie Zoo. Położone w Lasku Wolskim, zoo okazało się świetnym miejscem na spokojny spacer wśród egzotycznych zwierząt. Przewodnik ciekawie opowiadał o życiu i funkcjonowaniu zwierząt, poznaliśmy różne ciekawostki na ich temat. Udało się zobaczyć m.in. lwy, żyrafy, pingwiny i różne gatunki małp. Główną atrakcją był pokaz karmienia słoni, a także ptaki i terrarium z gadami. Obiekt jest dobrze zorganizowany, z licznymi tablicami informacyjnymi i miejscami do odpoczynku.
Pogoda dopisała, a wspomnienia z tej wyprawy na długo pozostaną w pamięci.oprac.: A. Turcza
-
Na wycieczkę do Warszawy wyjechaliśmy z Węglówki wczesnym rankiem, we środę 28 maja 2025 r., o godz. 5.45. Podróż do Warszawy zajęła nam nieco ponad 4 godziny. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od Wilanowa, w którym zobaczyliśmy Pałac Króla Jana III Sobieskiego. Ze względu na rozmach budowli, bogate zdobienia oraz pełen uroku park, pałac ten jest nazywany „polskim Wersalem”. Z Wilanowa udaliśmy się na teren Cmentarza Wojskowego na Powązkach, gdzie odwiedziliśmy mogiły Szarych Szeregów w słynnym brzozowym gaju. Zapaliliśmy znicze na mogiłach Zośki, Rudego i Alka. Widzieliśmy również miejsce wiecznego spoczynku poety - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego żony Basi. Następnie udaliśmy się do Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie zobaczyliśmy Zamek Królewski, Barbakan, słynną Syrenkę Warszawską oraz pomnik Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. W dalszej kolejności odwiedziliśmy Krakowskie Przedmieście wraz z Pałacem Prezydenckim oraz Placem Piłsudzkiego, na którym znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Mieliśmy też okazję obserwować uroczystą zmianę warty żołnierzy, w tym dniu. Następnie, będąc w samym centrum Warszawy, wyjechaliśmy windą na taras widokowy, znajdujący się w jednym z najwyższych budynków w Polsce – Pałacu Kultury i Nauki (231 m).
Drugi dzień pobytu w Warszawie również okazał się bardzo emocjonujący. W godzinach porannych, tuż po śniadaniu, udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc Warszawy. Muzeum zwiedzaliśmy z lokalnym przewodnikiem i byliśmy pod wrażeniem multimedialnej ekspozycji, przedstawiającej walkę oraz codzienne życie powstańców pod okupacją. Po zakończeniu zwiedzania ekspozycji muzealnych, udaliśmy się na wycieczkę po Stadionie Narodowym. Trasa „Piłkarskie emocje” pozwoliła nam zobaczyć szatnie, usiąść na ławce zawodników i wejść na płytę tego ogromnego stadionu. Mogliśmy również udać się na taras widokowy, z którego podziwialiśmy monumentalny kształt budowli. Ostatnim punktem programu, w drugim dniu naszego pobytu w Warszawie, były odwiedziny Centrum Nauki Kopernik, które jest największym tego typu ośrodkiem w Polsce. Na 22 tys. m² mogliśmy samodzielnie przeprowadzić eksperymenty, dzięki którym skomplikowane zjawiska przyrodnicze stawały się dla nas bardziej zrozumiałe. Tutaj nie było wyznaczonej ścieżki, którą należy podążać. My - jako odwiedzający - decydowaliśmy, co i kiedy chcemy zobaczyć. Wszystko to było świetną zabawą, która zajęła nam kilka godzin. Po tym wyczerpującym dniu, wróciliśmy do hotelu na krótki odpoczynek i regenerację. Jeszcze tego samego dnia, w godzinach nocnych, mieliśmy okazję odbyć spacer w świetle neonów, którymi mieniły się nowoczesne wieżowce warszawskie, wybudowane nieopodal naszego hotelu A&O.
Trzeci dzień naszego pobytu rozpoczął się od wykwaterowania z hotelu. Potem udaliśmy się na spacer do Łazienek Królewskich, czyli letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Trasa spaceru zaprowadziła nas na ul. Wiejską, gdzie zwiedziliśmy Sejm RP. Mieliśmy okazję zwiedzić budynek w którym posłowie podejmują ważne uchwały. Zasiedliśmy w lożach fotoreporterskich i wsłuchiwaliśmy się w wykład przewodniczki, która niezwykle ciekawie przedstawiła nam historię polskiego parlamentaryzmu.
Wycieczka do Warszawy okazała się wspaniałą przygodą, po której radośni i zadowoleni wróciliśmy do Węglówki.
Podczas naszej wyprawy towarzyszyli nam nasi opiekunowie (p. Halina Paszcz, p. Emilia Niewidok, p. Aneta Pitak, p. Justyna Bednarska, p. Zofia Trzupek) i pracownicy Biura Podróży Kroczek (p. Ania - pilot wycieczki, p. Magda - przewodnik po stolicy, pan Piotrek - kierowca autokaru) we współpracy, z którym zorganizowaliśmy nasz wyjazd do Warszawy.
Wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, aby nasza wycieczka odbyła się ( Rodzicom) i przebiegała w tak wyjątkowej atmosferze, z całego serca dziękujemy!!!
oprac.: Zofia Trzupek
-
W dniu 5 czerwca 2025 klasa 3 wzięła udział w obchodach Dnia Dziecka. Z tej okazji wybraliśmy się do pobliskiej Sali Zabaw „SPOKO LOKO”. Był to czas nie tylko na rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej trzecioklasistów, ale także okazja do doskonałej zabawy i rozładowania dziecięcej energii, a co najważniejsze – radosnej zabawy.
Z ogromnym entuzjazmem i dużą dawką energii uczniowie korzystali z dostępnych w sali zabaw i na podwórku atrakcji. Zabawy przebiegły w bardzo wesołej i radosnej atmosferze.
Dziękujemy Pani Annie Drab za serdeczne przyjęcie w Sali Zabaw Spoko Loko!oprac.: A. Turcza
-
W ostatnich dniach maja, korzystając z pięknej pogody, klasa IV i V wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym przystankiem na naszej trasie było Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon zlokalizowane w krakowskiej dzielnicy Czyżyny. Po drodze udało nam się również wejść na płytę niedziałającego już lotniska Rakowiecka-Czyżyny będącego częścią Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Wspólnie z naszym przewodnikiem wyszliśmy na dach budynku MCN Cogiteon, gdzie urządzono piękną, pachnącą łąkę. Następnie uwagę naszych uczniów zwrócił edukacyjny plac zabaw, na którym zainstalowano ciekawe atrakcje m.in.: trampoliny, ogromną, tzw. partnerską huśtawkę (huśtając się na jednej huśtawce, wprawiamy w ruch drugą), huśtawkę podłogową (działającą jak równoważnia) oraz piaskownicę z systemem transportu piasku. Na końcu odwiedziliśmy stałą wystawę Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, która podzielona jest na pięć części. W pierwszej uczniowie mogli dowiedzieć się jak działają ludzkie narządy, zobaczyć jak człowiek zmienia się z wiekiem oraz w jaki sposób radzimy sobie z zagrożeniami. Część druga skupiona była wokół rozwoju cywilizacji i funkcjonowania człowieka w społeczeństwie. W trzeciej części uczniowie przenieśli się do początków wszechświata i życia na Ziemi, odkrywali jak działa ewolucja, a także jak zbudowany jest kosmos. Sala czwarta poświęcona została wpływowi działalności człowieka na życie na Ziemi oraz wynalazkom. Ostatnia sala poświęcona została naszej pomysłowości oraz wyobraźni. Uczniom bardzo podobały się interaktywne ekspozycje, na których bawiąc się i eksperymentując uczyli się jak funkcjonuje otaczający ich świat.
Aby wyciszyć się po tej pełnej emocji przygodzie, wyruszyliśmy do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam pod opieką jego pracowników podziwialiśmy piękne rośliny z najodleglejszych zakątków świata. Największym zainteresowaniem cieszyła się okazała palma, będąca pomnikiem przyrody, oraz „nieśmiałe” mimozy, które zwijały liście przy najmniejszym dotknięciu.
Wycieczka okazała się być doskonałym połączeniem zabawy ze sporą dozą nauki, po której wróciliśmy do Węglówki zmęczeni lecz bardzo zadowoleni.
oprac.: A. Kucharzak
-
10 kwietnia klasy 4 - 6 wybrały się do Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Myślenicach na spektakl muzyczny pt. "W 80 dni dookoła świata" na podstawie powieści Juliusza Verne'a o tym samym tytule. Przedstawienie zostało przygotowane przez aktorów z Teatru Muzycznego "Forte". Główni bohaterowie to nieustraszeni podróżnicy, którzy podejmują się zadanie niemalże niemożliwego do wykonania, muszą w dokładnie 80 dni objechać świat dookoła. Podczas tej niezwykłej podróży odwiedzają egzotyczne miejsca, nawiązują nowe przyjaźnie i przeżywają niezwykłe, choć niejednokrotnie niebezpieczne przygody. Spektakl wywarł na uczniach wrażenie dzięki pięknym, kolorowym kostiumom i dekoracjom jak również niezwykłej muzyce.
oprac.: A. Kucharzak
-
Dnia 17 stycznia 2025 r uczniowie z klasy I, II, III wraz z wychowawcami pojechali do MOKIS w Dobczycach na przedstawienie pt. "Wilk i zając". Po przyjeździe na miejsce zajęliśmy najlepsze miejsca na widowni przed samą sceną i czekaliśmy na rozpoczęcie spektaklu. Na scenie występowali pięknie przebrani aktorzy i przypomnieli przygody wilka, który zawsze szukał okazji, żeby upolować zająca. Na szczęście cała przygoda zakończyła się szczęśliwie. Wszystkim podobała się dekoracja teatralna, efekty świetlne i dźwiękowe oraz gra aktorów, którą na zakończenie nagrodziliśmy gromkimi brawami.
oprac.: A. Kowalczyk
-
Tegoroczne Walentynki w naszej szkole były dniem innym niż zazwyczaj. Tego dnia, zamiast z niecierpliwością oczekiwać na kartki od swoich sympatii, uczniowie klas 4-6 wybrali się na wycieczkę do Rabki-Zdrój. Wyjazd rozpoczął się nietuzinkowo ponieważ drogę z Węglówki do Rabki umilali nam śpiewem uczniowie klasy 6. Zapewne w tak dobry humor wprawiła ich wspaniała zabawa karnawałowe, która miała miejsce dzień wcześniej:)
Pierwszym punktem programu było kino "Śnieżka", w którym uczniowie mieli okazję obejrzeć film "Kleks i wynalazek Filipa Golarza". Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było lodowisko. Tutaj uczniowie mieli czas na swobodną zabawę na świeżym powietrzu, a Ci rozpoczynający dopiero swoją przygodę z łyżwami mogli nauczyć się na nich jeździć. Wszystko to oczywiście pod czujnym okiem opiekunów.
oprac.: A. Kucharzak
-
We wtorek-9 grudnia 2024 r. najstarsi uczniowie naszej szkoły udali się do Opery Krakowskiej na spektakl teatralno-muzyczny pt.” Nowa opowieść wigilijna”, inspirowany dziełem Karola Dickensa. Było to nasze pierwsze spotkanie z tak wyjątkowym miejscem oraz tym typem dzieła scenicznego. Ta muzyczna opowieść o magicznych wydarzeniach wigilijnej nocy urzekła nas wszystkich. Byliśmy pod wrażeniem przepięknej muzyki, cudownych głosów solistów oraz gry aktorskiej.
Mieliśmy także okazję poczuć klimat świątecznie przystrojonych ulic Krakowa oraz magię Świątecznego Jarmarku Krakowskiego.
Do opery jeszcze wrócimy ………J
Opiekunowie wycieczki: Pani Halina Paszcz, Pani Aneta Pitak
Kierownik wycieczki: Pani Zofia Trzupek
oprac.: Z. Trzupek
-
We wtorek- 19 listopada 2024 r. klasa 8 wybrała się na wycieczkę edukacyjną do Krakowa, by zwiedzić Zamek Królewski na Wawelu. Mieliśmy wielką przyjemność być w Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich, Namiotach Tureckich oraz w Katedrze Wawelskiej. Oprócz tego obejrzeliśmy wystawy pn. Podziemia Zamku oraz Wawel Odzyskany. Odwiedziliśmy także słynny dzwon „Zygmunt”, Groby Królewskie i nie tylko… Naszą uwagę zwróciła krypta św. Leonarda, w której swoją pierwszą mszę prymicyjną odprawił ks. Karol Wojtyła -2 listopada 1946 roku.
Po zakończeniu zwiedzania , udaliśmy się Drogą Królewską do Rynku, pod pomnik Adama Mickiewicza. Byliśmy także w Kościele Mariackim, by zobaczyć słynny gotycki Ołtarz Wita Stwosza. Potem był spacer ulicami Krakowa, po którym udaliśmy się na wspólny posiłek .
To była bardzo udana wycieczka i cenna lekcja historii…
Opiekunowie wycieczki: Pani Halina Paszcz, Pani Zofia Trzupek
oprac.: Z. Trzupek
-
Dzieci kochają św. Mikołaja zwłaszcza wtedy, kiedy przynosi fajne prezenty… W tym roku Mikołaj który odwiedził naszą szkołę – przyniósł uczniom klasy I bilet do sali zabaw. 9 grudnia pierwszoklasiści wraz z wychowawcą wyruszyli najpierw do paśnika nakarmić leśne zwierzęta (niech one też mają trochę mikołajkowych przyjemności), a następnie do Spoko Loko – miejsca pełnego radości, uśmiechów i znakomitej zabawy. Dzieci bardzo intensywnie wykorzystały czas spędzony w sali zabaw, otrzymały też słodki poczęstunek od P. Ani - właścicielki tego miejsca. Prezent od Mikołaja sprawił nam wszystkim mnóstwo radości.
oprac.: E. Niewidok
Strona 1 z 4
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następny artykuł
- koniec