Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

terapeuta pedagogiczny

mgr Emilia Niewidok

emilia.niewidok@weglowka.pl

Szkoły jak i przedszkola mają obowiązek udzielania swoim uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Pomoc ta polega między innymi na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz na rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w szkole lub przedszkolu w celu wspierania potencjału rozwojowego ucznia i stwarzania warunków do jego aktywnego, pełnego uczestnictwa w życiu szkoły, przedszkola oraz w środowisku społecznym.

Pomocą psychologiczno–pedagogiczną objęci mogą być uczniowie:

• z niepełnosprawnością,
  • z niedostosowaniem społecznym,
  • zagrożeni niedostosowaniem społecznym
  • z zaburzeniami zachowania lub emocji,
  • szczególnie uzdolnieni,
  • ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się,
  • z chorobą przewlekłą,
  • doświadczający niepowodzeń edukacyjnych,
  • będący w sytuacji kryzysowej, traumatycznej,
  • z deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawności językowych,
  • zaniedbani środowiskowo z powodu sytuacji bytowej ucznia i rodziny, sposobu spędzania czasu wolnego i kontaktów środowiskowych,
  • z trudnościami adaptacyjnymi związanymi z różnicami kulturowymi lub zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanymi z wcześniejszym kształceniem za granicą.

Rodzicu! Pamiętaj, że Ty również możesz skorzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Zakres działań pomocy psychologiczno-pedagogicznej to również pomoc dla rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych wszystkich uczniów. Wszyscy specjaliści pracujący w szkole są do Państwa dyspozycji.

Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu, szkole i placówce jest dobrowolne i nieodpłatne.

PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach

Zajęcia prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej:

W zależności od potrzeb,  pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z uczniem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów.

FORMY UDZIELANEJ POMOCY:

1. zajęć rozwijających uzdolnienia,
  2. zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym,
  3. zindywidualizowanej ścieżki realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego,
  4. porad i konsultacji.

1. klas terapeutycznych,
  2. zajęć rozwijających uzdolnienia,
  3. zajęć rozwijających umiejętności uczenia się,
  4. zajęć dydaktyczno-wyrównawczych,
  5. zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym,
  6. zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu,
  7. zindywidualizowanej ścieżki kształcenia,
  8. porad i konsultacji,
  9. warsztatów.

Zapraszamy do zapoznania się z infografikami dotyczącymi zagrożeń w Internecie przygotowanymi przez Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz NASK:

CYBERPRZEMOC

GRY KOMPUTEROWE

Więcej informacji oraz infografik dotyczących bezpieczeństwa w sieci znajdą Państwo na stronie  OŚRODKA ROZWOJU EDUKACJI

Juniorowo to strona dla Rodziców i Nauczycieli na której poruszane są tematy dotyczące dzieci w wieku szkolnym – od pierwszaka do nastolatka. Znajdują się tam treści o wychowaniu, edukacji, psychologii i rozwoju, zdrowiu, ruchu i aktywności, zabawach i rozrywce. Opisywane są miejsca, wydarzenia, książki, filmy, gry, multimedia, produkty i usługi dla dzieci oraz dla rodzin.

Po więcej informacji oraz ciekawych artykułów zapraszamy na stronę ---> JUNIOROWO

Ogólnopolska kampania „ODŁACZ SIĘ - POŁACZ SIĘ”. Celem kampanii jest  uświadomienie rodzicom, opiekunom i nauczycielom jakie są zagrożenia nadmiernego korzystania z „ekranów”, zapoznanie z treściami niewłaściwymi dla dziecka oraz wskazówki jak uniknąć problemu e-uzależnień.

Więcej informacji znajdziemy na stronie kampanii ---> ODŁĄCZ SIĘ - POŁĄCZ SIĘ

Rodzice po diagnozie „afazja” często przeżywają szok. Co to jest? Jak z tym żyć? Jak pomóc dziecku? Niestety nie zawsze wszystko jest jasno i klarownie wyjaśnione – nam rodzicom.

W artykule dowiecie się Państwo:

• co to jest afazja?
  • jakie są jej przyczyny?
  • jakie są jej objawy?
  • jak żyć z afazją?