W piątek 8 listopada 2024 r. Samorząd Uczniowski zaprosił całą społeczność naszej szkoły do wspólnego świętowania Dnia Rogala Świętomarcińskiego. Celem akcji było poznanie tradycji związanych z osobą świętego Marcina oraz wsparcie działalności Samorządu Uczniowskiego.
Kim był Święty Marcin?
Św. Marcin, wspominany 11 listopada, był synem rzymskiego legionisty, a gdy dorósł sam także został żołnierzem. To właśnie z tego okresu jego życia, pochodzi najbardziej znana o nim opowieść. Św. Marcin miał spotkać na swojej drodze ubogiego człowieka, który był prawie nagi. Podzielił się więc z nim płaszczem żołnierskim. Dlatego został patronem ubogich i żołnierzy. Inna z historii o św. Marcinie głosi, że gdy chciano nadać mu sakrę biskupią - on tego odmówił. Ukrył się przed wysłannikiem papieża, ale jego kryjówkę zdradziła swoim gęganiem gęś. Za wydanie św. Marcina ludowi, gęsi swą karę ponoszą do dziś…To od tej opowieści pochodzi zwyczaj pieczenia gęsi na 11 listopada. Święto ku jego czci ustanowiono w połowie VII wieku, na 11 listopada (data jego pochówku). Nad jego grobem w Tours wzniesiono bazylikę, do której wkrótce zaczęły ściągać tłumy pielgrzymów.
A jak jest dziś obchodzony dzień św. Marcina?
11 listopada to Święto Niepodległości, ale też dzień wspomnienia św. Marcina. Tego dnia w Wielkopolsce, a także w województwie śląskim i nie tylko, tradycyjnie piecze się gęś i zajada rogalami marcińskimi, organizowane są pochody marcińskie i konkursy. W Poznaniu, w dniu św. Marcina, na ulicy tego świętego, odbywa się festyn pod nazwą Imieniny ulicy świętego Marcina. To dzień wesołej zabawy i radości.
Rogale świętomarcińskie
Na św. Marcina w Poznaniu zwyczajowo piecze się różnej wielkości rogale, z nadzieniem makowym, marcepanowym, orzechowym lub z powidłami. Rogale mogą być wykonane z ciasta drożdżowego lub kruchego. Dawniej w tym dniu, dziewczęta obdarowywały swoich wybranych dorodnymi rogalikami. Rogaliki marcińskie, naśladują podkówki konia św. Marcina. Zwyczaj wypieku dorodnych rogali, szczęśliwie przetrwał do dziś i jest praktykowany w Wielkopolsce i na Śląsku, szczególnie w Poznaniu, Kotach, Jaworzu, Pabianicach.
Marcinkowe święto w przysłowiach ludowych
Dzień św. Marcina przypada w czasie późnej jesieni, dlatego bogate zwyczaje, powstające na przestrzeni stuleci, związane z tym świętem, są jego wykwintną oprawą, zamykającą najobfitszą z pór roku. Powszechna cześć dla św. Marcina, przyczyniła się do obchodów, ze szczególnym nabożeństwem i obrzędowym przepychem. Najbogatszy jest zbiór przysłów prognozujących w tym dniu pogodę na zimę, ponieważ Dzień Świętego Marcina uważano za zwiastun zimy.
- Od świętego Marcina zima się zaczyna.
- Gdy na świętego Marcina śnieg choć prószyć poczyna, to zima się zaczyna.
- Mróz na Marcina, będzie tęga zima.
- Jak Marcin na białym koniu jedzie, to lekką zimę przywiedzie.
- Gdy liście przed Marcinem nie upadają, to mroźną zimę przepowiadają.
- Jeśli Marcin z chmurami, niestateczna zima przed nami.
- W święty Marcin deszcz lub chmury, czas niestateczny, ponury, jasna zaś w ten dzień pogoda, znaczy mrozy, z drwa wygoda.
- Marcinowa pogoda mrozów zimie doda.
- Jaki dzień świętego Marcina, taka będzie cała zima.
- Marcin święty bez gęsi nas tego nauczy, jeśli deszcz czysty, zimy niedostatek dokuczy, jeśli jaśnie pogodny: miej zimy nadzieję, suchy mróz mokrych śniegów na szyję nawieje.
- Na świętego Marcina lód, na Trzy Króle wody bród.
- Od świętego Marcina zima się zaczyna.
Źródło:
https://www.kalendarzrolnikow.pl/659/tradycje-i-obyczaje-na-sw-marcina
oprac.: Z. Trzupek
-
Samorząd Uczniowski naszej szkoły w ostatnich dniach października 2024r., w tygodniu poprzedzającym uroczystość Wszystkich Świętych, zorganizował akcję pn. „ ŚWIATEŁKO PAMIĘCI".
Celem akcji była zbiórka pieniędzy na zakup zniczy i kwiatów, które miały oświetlić groby zmarłych nauczycieli, wychowawców i pracowników naszej szkoły oraz pomniki poległych za wolność i niepodległość naszej ojczyzny.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w naszą inicjatywę!
Zakupione przez nas znicze zostały złożone na grobach osób, których nie ma już pośród nas, a którym tak wiele zawdzięczamy i o których pamiętamy jako społeczność szkolna.
oprac.: Zofia Trzupek- opiekun SU
-
14 kwietnia 2024 r. świętowaliśmy w naszej szkole 1058 rocznicę Chrztu Polski. Dla upamiętnienia tego wydarzenia uczennice klasy 5 przygotowały okolicznościową gazetkę.
-
- Dzień koloru - biały
- Fotograficzna wystawa zwierząt
- Konkurs fotograficzny - zima
- Konkurs wiedzy o filmie
- Dni językowe - język niemiecki
- ,, Tradycje, które odeszły w zapomnienie" Koło Gospodyń Wiejskich.
-
W listopadzie odbył się konkurs wiedzy o naszej ojczyźnie "Kocham Cię Polsko" zorganizowany przez samorząd uczniowski. W konkursie uczestniczyło po dwóch przedstawicieli każdej z klas od 4 do 8. Rywalizacja była bardzo wyrównana.
Wyniki konkursu:
I miejsce: klasa 7 oraz klasa 6
II miejsce: klasa 8
III miejsce: klasa 5
IV miejsce: klasa 4 - jako najmłodsi uczestnicy zabawy uczniowie klasy 4 pokazali, że oni również posiadają sporą wiedzę na temat Polski, jej historii oraz kulturze.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
oprac.: K. Okniński
-
W listopadzie samorząd uczniowski zorganizował międzyklasowe rozgrywki w piłce siatkowej. W zawodach pierwsze miejsce wywalczyła reprezentacja klasy 7. Bardzo dzielnie walczyła również klasa 4, której udało się nawet pokonać starszą klasę. Gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów!
oprac.: K. Okniński
-
Uczniowie naszej szkoły należący do samorządu uczniowskiego zorganizowali IMPREZĘ ANDRZEJKOWĄ dla klas 1-4. Byli to:
- Julia Ślósarz
- Ewelina Myszogląd
- Julia Bajak
- Hubert Bajak
- Zuzanna Ślósarz
- Patrycja Malec
Uczniowie byli przebrani w przepiękne stroje.Dyplomy za najpiękniejszy kostium Andrzejkowy klas 1-4 otrzymali:- Joanna Płoskonka klasa 1
- Mikołaj Ślósarz klasa 1
- Jakub Zięba klasa 2
- Jan Kucharzak klasa 3
- Janusz Szubert klasa 4
Dla klas 5-8 również odbył się oddzielny konkurs ,,Najpiękniejszy kostium Andrzejkowy". Dyplomy otrzymali:- Ewa Gruszkowska klasa 5
- Kacper Woś klasa 5
- Szymon Woś klasa 6
- Julia Kubowicz klasa 6
- Bartłomiej Nowak klasa 7
- Kacper Gaweł klasa 7
- Marcin Ślósarz klasa 8
Wszyscy, którzy uczestniczyli w przyjęciu byli bardzo zadowoleni. Odbyły się różne zabawy i uczniowie oraz nauczyciele świetnie się przy nich bawili.oprac.: Julia Ślósarz, kl. VIII -
Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole dzień piżamy. Uczniowie ubrali swoje piżamy aby upamiętnić ten dzień. Młodzież była bardzo zadowolona z pomysłu i chętnie w nim uczestniczyła.
oprac.: Julia Ślósarz
-
W listopadzie Samorząd Uczniowski organizuje następujące konkursy oraz akcje:
- Andrzejki - wróżby, dyskoteka szkolna dla młodszych dzieci
- Dzień koloru - żółty
- "Kocham Cię Polsko"
- Dni językowe - język ukraiński
- Dzień w piżamie
- Konkurs fotograficzny - jesień
- Rozgrywki między klasowe - piłka siatkowa
- "Góra grosza"
-
Już po raz XXIV rusza akcja „Góra Grosze” organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin.
Głównym obszarem wsparcia jest:
- pomoc dla rodzinnej pieczy zastępczej
- pomoc dla instytucjonalnej pieczy zastępczej
- usamodzielnianej młodzieży z pieczy zastępczej
- programy dla rodzin zastępczych i adopcyjnych
- programy dla dzieci jak i dla osób z ich otoczenia
- lokalne programy w zakresie pomocy dziecku i rodzinie
Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazujecie środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się.
My również pragniemy przyłączyć się do tej akcji dlatego od listopada w klasach będą umieszczone specjalnie oznakowane skarbonki, do których możemy wrzucać monety o nominałach od gr do 5 zł.Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tej akcji.
oprac.: SU
-
Samorząd szkolny wraz z opiekunem p. Haliną Paszcz zorganizował w szkole akcję pt. ,,Duży czyta małemu”. W ramach tej akcji w zerówce odbyły się dwa spotkania. Starsi koledzy i koleżanki przeczytali przedszkolakom baśnie Charlesa Perraulta pt. ,,Wróżki” oraz Kornela Makuszyńskiego pt. ,, O tym , jak Krawiec Pan Niteczka został Królem”.
Dzieci z zaciekawieniem słuchały swoich kolegów i odpowiadały na pytania dotyczące baśni. Dziękujemy za ciekawe spotkania.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec