15 kwietnia 2026 r. odbyła się wycieczka klas- 4, 6 i 7 do Krakowa. Nasz wyjazd do stolicy Małopolski miał wyjątkowy charakter. Nie pierwszy raz byliśmy w Krakowie, ale po raz pierwszy zobaczyliśmy miejsca, w których nigdy nie byliśmy. Po obejrzeniu spektaklu w naszym ulubionym Teatrze Groteska, udaliśmy się na spacer historyczno-literacki po Krakowie -szlakiem Jana Pawła II
Poniżej relacja sprawozdawczo-fotograficzna naszej przygody.
1. Teatr Groteska w Krakowie- tutaj obejrzeliśmy spektakl pt. „ Niebieski ptak”, będący adaptacją teatralną dramatu autorstwa belgijskiego noblisty Mauricea Maeterlincka. Sztuka opowiadała o miłości, tęsknocie za bliskimi, poszukiwaniu Niebieskich Ptaków… symbolizujących szczęście.
2. Unikatowy Ołtarz Wita Stwosza, polichromia Jana Matejki oraz witraże Stanisława Wyspiańskiego- wszystko to mogliśmy podziwiać w jednym miejscu – w Kościele Mariackim, który stanowi cenny zabytek architektury gotyckiej Krakowa. Tu spędziliśmy wyjątkowe chwile, podczas których towarzyszyły nam emocje wzruszenia i radości, związane z odsłonięciem ołtarza. W kościele tym w latach 1952-1958 posługę kapłańską pełnił Karol Wojtyła.
3. Z dziedzińca Collegium Maius UJ, o godz. 13.00 mogliśmy wysłuchać muzyki dworskiej z połowy XVI wieku, będącej instrumentalną wersję pieśni akademickiej pt. Gaudeamus Igitur, czemu towarzyszył pochód postaci historycznych związanych z dziejami Akademii Krakowskiej: pedel, królowa Jadwiga, król Władysław Jagiełło, św. Jan z Kęt, Hugon Kołłataj i rektor Stanisław ze Skalbmierza.
4. Przez Ogrody Profesorskie przeszliśmy w stronę Instytutu Historii UJ, przed którym dowiedzieliśmy się, że to właśnie stąd, ze słynnej Sali nr 56, Niemcy w 1939 r. zabrali i wywieźli do obozów koncentracyjnych ok. 200 osób-elitę intelektualną Krakowa.
5. W dalszej części naszego spaceru historycznego udaliśmy się na dziedziniec Pałacu Biskupiego, gdzie zobaczyliśmy jeden z pierwszych pomników wzniesionych na cześć papieża Polaka –Jana Pawła II. Tutaj też widzieliśmy słynne Okno Papieskie, z którego żyjący Jan Paweł II, błogosławił i przemawiał do mieszkańców Krakowa.
6. Następnie udaliśmy się do kościoła i klasztoru ojców franciszkanów. Tutaj w zabytkowym Kościele św. Franciszka z Asyżu mieliśmy okazje podziwiać słynny witraż „ Bóg Ojciec” i polichromie Stanisława Wyspiańskiego . Widzieliśmy także ławkę Karola Wojtyły, a w krużgankach klasztoru obejrzeliśmy galerię portretów biskupów krakowskich.
7. Nasz spacer po Krakowie zakończył się pod Pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku. Tutaj pożegnaliśmy się z Panią Zofią Żmudą - naszym przewodnikiem po Krakowie i udaliśmy się do najbardziej lubianej przez młodzież restauracji-Mac Donalda.
Opiekunowie wycieczki: Pani Halina Paszcz ( wych. klasy 4), Pani Teresa Romanowska ( wych. klasy 6), Pani Zofia Trzupek ( wych. klasy 7)
oprac.: Z. Trzupek
