Nie bądź obojętny! Wizyta w Miejscu Pamięci Auschwitz - Birkenau

Uczniowie klasy VII i VIII, 21 czerwca 2022 roku, odwiedzili Miejsce Pamięci Muzeum Auschwitz- Birkenau, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady.
Murowane bloki Auschwitz I, drewniane baraki Auschwitz II, mury i ruiny krematoriów, wieżyczki strażnicze i druty ogrodzenia oraz ziemia kryjąca prochy ofiar nazistowskich zbrodni to niemi świadkowie ludzkich tragedii: pracy ponad siły, głodu, chorób, eksperymentów medycznych i śmierci najmniej 1 100 000 ludzi, w tym około miliona Żydów, ponadto 70-75 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 15 tys. sowieckich jeńców wojennych i 10-15 tys. osób innych narodowości.
Wstrząsające relacje Ocalonych oraz materialne dowody zbrodni: buty, walizki i wiklinowe kosze, garnki, protezy i ortezy, obozowe pasiaki, żydowskie tałesy i obcięte włosy niech nie pozwolą nam zapomnieć, że jak pisał Różewicz:

Zło nie bierze się z braku
ani z nicości
Zło bierze się z człowieka
i tylko z człowieka

„Auschwitz nie spadło z nieba” – mówił 27 stycznia 2020 roku Marian Turski, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, podczas obchodów 75 rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
Współczesny człowiek bywa ślepy na brak szacunku dla drugiego człowieka, łamanie podstawowych praw, w tym tego fundamentalnego – prawa do życia, naruszanie przyjętych umów społecznych, przyzwolenie na kłamstwa historyczne…

Nie bądź obojętny!