Od dnia 25 marca 2020 r.  do dnia 7 czerwca 2020 r. dyżur w sekretariacie pełniony jest w  godz. 8:00 – 12:00 kontakt wyłącznie poprzez:

„Praca czyni wolnym?” Paradoks. Chciałoby się powiedzieć „Śmierć czyni wolnym.”

Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz – Birkenau to niewyobrażalny paradoks.

Byliśmy w Miejscu Pamięci i Zagłady 18 października 2019 r. z grupą młodzieży z klasy VIII i VII. Widzieliśmy pozostałości po niemieckiej „fabryce śmierci”, po tym piekle na ziemi, ślady po miejscu, gdzie konkretni ludzie zgotowali innym ludziom taki los…

Chciałoby się krzyczeć: „Jakim prawem?!” A jednak tak było w niedawnej historii i nadal zdarzają się takie miejsca we współczesnym świecie, których my, żyjący w dobrobycie, staramy się nie dostrzegać.

Muzeum Auschwitz – Birkenau wywarło na uczestnikach wyjazdu wstrząsające wrażenie. Takie miejsca uświadamiają ludziom, że obecne życie może być jedynie ułudą.

M. Leszczyńska
fot. Maria Grabowska